Przestrzegaj prawa budowlanego

dom
Napisał: Eliot Phillips
Na podstawie: http://www.flickr.com
Urodziliśmy się w czasach, w których to rozmaite prawa i przepisy regulują sporo obszarów naszego życia. Wielu z nas po prostu się do tego przyzwyczaiło chociaż trudno jest nie zgodzić się co do tego, że w niektórych sytuacjach może to być naprawdę bardzo irytujące. Jednakże od kilku lat zachodzi proces zastosowania norm budowlanych europejskich do naszego porządku prawnego. Normy te czynią zestaw najbardziej zaawansowanych norm planowania konstrukcji na świecie.

Są przejrzystym źródłem sposobów planowania, mając na uwadze innowacje w zaplanowaniu konstrukcji.
http://www.prawoinwestycji.pl/
Do tego grona niewątpliwie może być zaliczone ogólnie pojęte prawo budowlane, choć o czymś takim przekonał się dopiero ktoś, kto musiał wykonać obok swojego domu dowolne prace związane z czymś takim. Nawet w takim przypadku prawo budowlane może nam sprawiać sporo najróżniejszych kłopotów, zatem nie ma raczej niczego dziwnego w tym, że coś takiego jest prawdziwym koszmarem przykładowo dla osób przymierzających się do budowy nowego domu. Jeśli zatem chcemy rzeczywiście dobrze uchronić się przed wszystkimi związanymi z tym problemami, to musimy po prostu cały czas śledzić całą związaną z tym dziedzinę i wiedzieć, co dzieje się w niej w danej chwili.

Bardzo często okazuje się, że niektóre zmiany w przepisach prawa budowlanego najzwyczajniej mogą nam umknąć, co samo w sobie może nas skazać na sporo trudności. W końcu możemy się w taki sposób zabrać za różnego rodzaju prace budowlane z przekonaniem, że w żaden sposób nie naruszamy obowiązującego akurat prawa – w rzeczywistości jednak może się wówczas okazać, że przepisy zdążyły już się zmienić. Z tego też powodu warto zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie za pomocą samego tylko internetu z łatwością znajdziemy całe mnóstwo rozmaitych portali związanych z tym właśnie tematem, które bez wątpienia będą dla nas fantastyczną propozycją. Wystarczy tylko stale śledzić wszystkie umieszczane na nich aktualności aby w każdym przypadku wiedzieć czego powinniśmy spodziewać się po prawie budowlanym oraz jakich przepisów będziemy musieli przestrzegać aby nie mieć z tym żadnych problemów.

Prawo takie może zmieniać się bardzo dynamicznie, zatem warto po prostu zapoznać się z nim przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z tym związanych. Za wykroczenie poza takie przepisy nierzadko grożą bardzo surowe kary, więc każdy z nas powinien na wszystkie możliwe sposoby starać się tego uniknąć. specyficzną cechą pierwszych wzorów kryteriów transakcji FIDIC (http://www.prawoinwestycji.pl/zagadnienia-cywilnoprawne/art,74,w-umowach-fidic-zawiadomienie-wykonawcy-o-wadzie-nie-wystarcza-dla-przerwania-biegu-terminu-rekojmi.html) było wcielenie do kontraktu zamawiający-wykonawca stanowiska Inżyniera, którego to obowiązkiem było, w imieniu zamawiającego, dozór i odbiór rezultatów od wykonawcy, a również obiektywne rozwiązywanie konfliktów pomiędzy tymi dwiema stronami. Spisując umowę o wykonanie robót budowlanych w oparciu o normy przygotowane i opublikowane przez FIDIC, zamawiający oprócz wyżej wymienionego przyspieszenia procedury wyboru wykonawcy może także między innymi zapisać zastrzeżenia które umożliwiają waloryzację zapłaty.

Dzięki standardom FIDIC jest możliwe również stosunkowo sprawne zlecanie i wykonywanie robót dodatkowych, nagłych w zleceniu zasadniczych. Umowy zawierane w oparciu o rozwiązania zaproponowane w standardach FIDIC zawierają tzw. kwotę warunkową, która to może być wydana na dokładnie określony porozumieniem zakres.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-19 06:56:45
Tagi: prawo, prawo budowlane, przepisy, kary, umowy, standardy