Budujesz dom? Sprawdź normy budowlane

Prawo
Napisał: controlarms
Na podstawie: www.flickr.com
Oczywiście, zdarza się, że firmy budowlane chciałyby pracować „na gębę”, ale nie dajmy się do tego przekonać. Tylko odpowiednio skonstruowana umowa chroni nas przed wszelkimi wpadkami, wymaga od ekipy budowlanej wykonania zadań z najwyższą starannością i jest dla nas podstawą do reklamacji i likwidacji ewentualnych usterek. Jeżeli ekipa budowlana nie chce spisać umowy - lepiej poszukać innej. Nie ma co ryzykować, szczególnie przy tak dużej inwestycji jak budowa domu. Dziś podejście do budowania domów zmieniło się bardzo.

Przede wszystkim z tej przyczyny, że wielu ludzi po prostu nie będzie miało okazji na to, aby w sposób aktywny uczestniczyć w robotach, gdy zwyczajnie musi pracować, i to nierzadko więcej niż na jednym etacie. Dlatego też najlepiej w takich przypadkach zatrudnić budowlaną firmę, która może się zająć całością robót, lecz przed rozpoczęciem prac trzeba się dobrze zabezpieczyć. Oczywiście odpowiednią umowę powinniśmy zawrzeć, gdy chcemy zatrudnić ekipę do wyremontowania mieszkania kupionego na przykład na rynku wtórnym. To szczególnie istotne nie tylko ze względu na możliwe poprawki we wnętrzach, ale też na bezpieczeństwo pracowników remontowych. Dla osoby mało znającej się na zagadnieniu, prawo to twardy orzech do zgryzienia.

A bez poznania obecnych reguł, takich jak chociażby umowa na roboty budowlane, budować się nie da. Co trzeba uczynić, by poradzić sobie z tym problemem? Skorzystać z pomocy prawników naturalnie. Odnajdywanie odpowiednich znawców prawa trzeba zacząć od podłączenia się do sieci i skorzystania z Google. Tam proponuję wklepać sformułowanie „prawo budowlane kancelaria” bądź zmiany prawa budowlanego - prawo inwestycji. Zapewniam, że zobaczysz bez liku propozycji.
http://www.prawoinwestycji.pl/
Przed opłaceniem konkretnego biura prawniczego, polecam poznać opinie o tej firmie pośród znajomych i w Internecie oraz dowiedzieć się, jak w niej z certyfikatami państwowymi.

Niektóre poradnie pracują online, to znaczy, że można opisać kwestię przez internet, a poradę (odpłatnie) uzyskasz błyskawicznie w ten sam sposób. Jeśli prawo inwestycji budowlanych jest dla nas niejasne czy za skomplikowane dobrze jest zasięgnąć porady prawnej. Nie jest to bardzo kosztowna usługa, a zyskujemy gwarancję, że zawieramy umowę bez żadnych dziwnych zapisów. Zazwyczaj mieszkanie czy dom to spory wydatek, zatem dobrze jest dołożyć sił, aby umowa została skonstruowana z najwyższą starannością i z zachowaniem przepisów. Powinno się ją zawrzeć w formie pisemnej, ponieważ prościej będzie sądzić się o swoje racje przy jakimś sporze. Dobrze skonstruowana umowa powinna zawierać parę ważnych rzeczy.

Oczywiście najważniejszy jest w niej zakres prac do wykonania, z wyszczególnionymi terminami ich rozpoczęcia i zakończenia. Należy też podać wysokość wynagrodzenia i sposób jego obliczenia. Najczęściej spotykane i chyba najwygodniejsze dla inwestora jest podanie kwoty ryczałtowej, za którą wykonawca zobowiązuje się zrealizować wszystkie prace. Ale taka budowa przebiega nieprzewidywalnie, czasami zdarzają się również nieprzewidziane sytuacje, mające spory wpływ na zakres prac, a które nie są znane w momencie ustalania warunków. Dlatego też dobrze skonstruowana umowa powinna posiadać również ustalenia, co robić w takich przypadkach. W niejednej umowie może się także pojawić kaucja gwarancyjna (dowiedz się więcej), ma ona zmotywować firmy budowlanej do solidnego i sprawnego wywiązania się ze swojej pracy, a także do szybkiego poprawiania niedociągnięć i wad znalezionych podczas trwania gwarancji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-20 06:48:42
Tagi: budowlane, prawo, biuro, wynagrodzenia