Geodezja i kartografia w życiu codziennym. Sprawdź najważniejsze informacje

pomiar
Napisał: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Na podstawie: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
W trakcie budowania apartamentu koniecznie warto zatroszczyć się o niezwykle dużą liczbę kwestii, takich jak jego właściwe dopasowanie do otoczenia. Nie da się jednak tego osiągnąć bez wyśmienitych, wysokich jakościowo usług geodezyjnych. W dwudziestym pierwszym wieku geodezja staje się coraz bardziej potrzebna – zwłaszcza w wielkich miastach, gdzie potrzebne są nowe inwestycje. Kwestie związane z umiejscowieniem nieruchomości czasem mogą powodować wielki stres, a także pewne trudności prawne, jakich warto wcześniej uniknąć.

pomiar
Napisał: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Na podstawie: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
Geodezja ma za zadanie opisywanie rozmiarów i kształtu Ziemi, określaniem jej powierzchni, złóż i infrastruktury podziemnej, wyznaczaniem danych terenów lub obserwacją przestrzennego zagospodarowania określonego obszaru. Zawód geodety ma w związku z tym duże znaczenie także w kontekście praktycznego jej wykorzystania. Wyniki badań geodety znajdują zastosowanie np. w budownictwie, tak realizowanym w ramach inwestycji państwowych jak i prywatnych.

Tak planowanie, projektowanie jak i budowa inwestycji wymaga precyzyjnego określenia map terenu (w tym wysokościowych) a potem wyznaczenia gotowego projektu na określonym obszarze. Na zakończenie istotne jest sprawdzenie przez geodetę zgodności z założeniami realizowanego projektu. Rozwój informatyki i rozwiązań technicznych z nią powiązanych otworzył też nowe szanse w geodezji i nie chodzi tu o możliwość wpisania w wyszukiwarkę Google hasła "geodezja we Wrocławiu", ale raczej o zaawansowanie w dziedzinie technologii pomiaru jak również systemów informacji przestrzennej.
geodeta w trakcie pracy
Napisał: Sunburned Surveyor
Na podstawie: http://www.flickr.com
Geodezja zaliczana jest do fachów regulowanych.

To sprawia, do uprawiania go w Polsce, należy posiadać licencję, nadaną przez Ministerstwo Infrastruktury. W naszym kraju nad zawodem sprawuje pieczę Główny Geodeta Kraju. Zezwolenie dostaniem po zaliczeniu uniwersytetu, odbyciu obowiązkowej 3-letniej praktyki w fachu i przejściu z dobrym rezultatem zawodowego sprawdzianu. Jeśli planujesz wybrać ciekawe studia, by potem zarabiać jako specjalista geodeta.

Wrocław i miasto stołeczne w opinii wielu gwarantują odpowiedni poziom. Jeśli z kolei nie interesuje cię dobry fach, a potrzebujesz pomocy firmy geodezyjnej, zawsze pozostaje internet. W cyberprzestrzeni poznasz recenzje firm i dokonasz trafnego wyboru. Na początek podpowiadam wystukać do wyszukiwarki łatwą frazę „geodezja + nazwa miasta” (np. „geodezja dolnośląskie”). Ofert wyskoczy bez liku.
Wyświetl większą mapę

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-10-21 07:51:10
Tagi: geodezja, nieruchomości, projektowanie, budowa, Zezwolenie