Jak właściwie dobrać rodzaj tynku w przypadku odrestaurowywania XVIII-wiecznego budynku mieszkalnego

Inwestycję budowania domu poprzedza dobrze sporządzony projekt. Uzgadnianie z fachowcami pewnych elementów konstrukcji budowli jest w stanie przysporzyć o nie lada ból głowy. Całe szczęście teraz wiedza jest łatwo dostępna. Za pośrednictwem Sieci internetowej i księgarni da się z łatwością dojść do pożądanej wiedzy. Nie każdy musi wiedzieć, który tynk do ociepleń czy typ cegły nabyć - pomocne porady na http://cieplytynk.pl. Starcza jednak, iż wprowadzi, właściwie słowo kluczowe do przeglądarki i jest w stanie zdobyć potrzebną wiedzę.

No ale jaki tynk zewnętrzny marki Satsys jest najkorzystniejszy dla nas? Czasem nie mamy wyboru, gdyż w przypadku dwuwarstwowych ścian jedynym rozsądnym wyborem są tynki cienkowarstwowe. Warto wiedzieć, iż na ścianach jedno- i trójwarstwowych jeszcze jakiś czas temu układało się tynki cementowo-wapienne. Są niedrogie, ale według wielu znawców, w obecnych czasach ich wybór jest mało racjonalny. Omawiany przed chwilą tynk cementowo-wapienny świetnie daje sobie radę z czynnikami atmosferycznymi, nie straszne są mu również zabrudzenia.
ściana
Napisał: Keith Kissel
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wybór tynku zależy od miejsca jego umieszczenia. Na zewnątrz niezastąpiony będzie taki, który wytrzyma działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych: gorących promieni słonecznych, styczniowego mrozu, gwałtownego wiatru i ulewnego deszczu ze śniegiem.

Z kolei na ściany wewnętrzne wykorzystamy tynk o zupełnie odmiennym składzie. Tutaj stan pogody nie posiada już znaczenia, ale istotne bywają inne kryteria. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy po tynkowaniu na ściany położymy płytki, nałożymy tapetę, czy pomalujemy salon w najpiękniejszy kolor bieżącego sezonu. W przypadku odrestaurowywania starych mieszkań najwłaściwszy będzie tynk renowacyjny. Specjalnie opracowana formuła sprawi, że mury będą mogły oddychać, a efekty naprawy będą zauważalne przez niemało lat. Najmniej odpowiedni będzie tynk gipsowy, który chłonie wodę jak gąbka i błyskawicznie w pomieszczeniu kuchennym pojawią się mokrawe wykwity za meblami.

Jeśli posiadamy dom w dość zanieczyszczonym środowisku, dobrym wyborem będą tynki mineralne wykończone elewacyjną farbą silikonową. To rozwiązanie powoduje, iż dom jest bardzie odporny na zabrudzenia. Jeśli w pomieszczeniu są skośne ściany połaciowe warto je odpowiednio zabezpieczyć używając folie izolacyjne. Także na połaciach dachowych. Zazwyczaj skosy są pokrywane płytami kartonowymi i nie wymagają tynkowania. Trwałość płyt i ocieplenia zależy właśnie od izolacji przeciwwilgociowej.

Wierzchnią nawierzchnię posadzek powinno się układać dopiero po wykończeniu ścian i sufitów. Zapobiega to zniszczeniu nowiutkich podłóg. A jaką posadzkę wybrać? To zależy m.in. od przeznaczenia i natężenia użytkowania pomieszczenia, a również pomysłu na aranżację wnętrz. Inne podłogi mogą być dla stylu nowoczesnego, a inne dla stylu tradycyjnego, gdzie chcemy kupić antyki. Obecnie w sprzedaży do wyboru jest wielka ilość posadzek – posadzki drewniane,posadzki betonowe czy kamienne. Wszystko zależne jest od indywidualnego gustu przyszłych mieszkańców.Dobór dodatków to też wybór właściwego oświetlenia punktowego jak: abażury, kinkiety i żyrandole. Wbrew pozorom to dość trudna sprawa by nie przekroczyć granicy dobrego smaku i zwykłego kiczu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2014-11-09 08:50:52
Tagi: tynk, tynk renowacyjny, ściany, zabrudzenia, nawierzchnia, aranżacja, oświetlenie