Z czego będzie się składać typowa droga, najważniejsze wykorzystanie barier drogowych i ogrodzeń przy ulicach.

Dużej części osób ulica kojarzy się z jezdnią, po jakiej jeżdżą pojazdy i chodnikiem dla ludzi. Rzeczywiście są to dwa główne elementy infrastruktury drogowej, ale oprócz tego są również inne, mniej zauważalne ale równie ważne elementy. Niezwykle ważną rolę na przykład pełni układ odprowadzania wody, jaki niekiedy sprawia również pewne problemy kierowcom. Mowa tu jest o studzienkach ulicznych, z odpowiednim umieszczeniem których nasi drogowcy mają tak dużo problemów.

arad.pl/ogrodzenia-budowlane/ogrodzenia-pelne
Napisał: Heribert Pohl --- Thanks for more than 1.500.000 Views
Na podstawie: http://www.flickr.com
Mimo że tak naprawdę będzie się wydawać to bardzo łatwe, to nie wiedzieć czemu studzienki przeważnie będą montowane za wysoko, albo za nisko, powodując jedynie problemy podczas jazdy i czasami kosztowe naprawy zawieszenia. Jednak bez względu na to, jak są rozmieszczone studzienki cały system spełnia niezwykle istotne zadanie w czasie opadów, bo pozwala na odprowadzenie wody z jezdni do kanalizacji. Dzięki temu nawet w czasie intensywnych opadów na większości ulic będzie możliwa w miarę bezpieczna jazda po asfalcie, a nie po kilku centymetrowej kałuży.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia ulic są bariery drogowe. Ich główną rolą jest odgrodzenie chodnika od niebezpiecznych fragmentów ulic, lecz również często można je spotkać na pasie który rozdziela dwie nitki jezdni. W pierwszej sytuacji chodzi o to, żeby nie pozwolić pieszym poruszającym się na chodniku na przypadkowe wtargnięcie na jezdnię, dlatego też montuje się je przykładowo na różnych zakrętach czy w pobliżu szkół.

Bariera drogowa
Bariery rozdzielające pasy mają za zadanie przede wszystkim uniemożliwienie niektórym kierowcom zawracania, co w przypadku na przykład autostrad czy ekspesówek byłoby dużym zagrożeniem. Bardzo często spotykanym elementem drogowym są również różnego rodzaju osłony dźwiękoszczelne oraz ogrodzenia pełne oddzielające blisko zlokalizowane budynki od bardzo ruchliwej ulicy. Przez ich zastosowanie mieszkańcy i użytkownicy obszarów bezpośrednio leżących przy drogach nie są tak bardzo narażeni na hałasy, chociaż w praktyce całkowicie nie da się niestety ich wyeliminować.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-10-27 12:47:18
Tagi: rury kanalizacyjne, Kanalizacja, infrastruktura, studzienka, jezdni